22 balandžio, 2021

Alisa Miniotaitė: Geras artojėlis

Prisipažinsiu, visad skeptiškai žiūrėjau į sekėjystės (kitos lyderystės obuolio pusės) studijas. Pats žodis „sekėjas“ skambėjo it antrarūšis, einantis iš paskos. Sekėjystę tyrinėjantys mokslininkai knygose pabrėžia ir būtinybę mokyti darbuotojus būti gerais sekėjais. Sunkiai įsivaizdavau tokius mokymus praktikoje.

Kita vertus, sekėjų vaidmuo neatrodė menkas jau vien todėl, kad sekėjai validuoja lyderystę: esi tiek lyderis, kiek sekėjų turi.

Idealieji sekėjai – tokie, į kokius turėtume darbuotojus išugdyti, – savarankiški, energingi, atvirai ir drąsiai vertina lyderio sprendimus, teikia grįžtamąjį ryšį, koks jis bebūtų. Kitaip tariant, beveik lyderiai. Iškart reikia pripažinti, kad ne visi vadovai ar lyderiai yra pribrendę tokiems sekėjams. Ne visi nori gauti ir geba priimti atvirą grįžtamąjį ryšį, kitam patogiau paklusnus, klausimų nekeliantis vykdytojas. Silpnesnis, mažiau brandus lyderis negeba leistis į atvirą dialogą. Kartais patogiau užsikišti ausis, neigti, o dažnai tam tiesiog nėra laiko. Nėra laiko vadovo darbotvarkėje arba spaudžia įmonės tikslai. Karinis terminas „kontroliuojama iniciatyva“ numato, kad yra laikas diskusijoms, yra laikas veiksmui.

Kodėl dabar ypač išryškėjo sekėjo vaidmuo? Visų pirma, todėl, kad menksta lyderio vaidmuo (ar menksta? – netrukus grįšime prie šio klausimo). Tampa visiškai akivaizdu, kad dirbant nuotoliniu būdu (o tokio darbo ir po karantino bus daugiau), visų pašalių niekaip nepasieksi, neapibėgsi ir nesukontroliuosi. Vadinasi, turi įgalinti savo darbuotojus. Pats naujažodis „įgalinti“ – iš tiesų nieko nepasako. „Eik įgalink savo žmones“ – galime mes sakyti vadovui. Eina šis ir svarsto „o kaip gi tai daroma – įgalinti?“.

Iš tiesų, ką reiškia „įgalinti“? Oi, tai apima be galo daug: pasitikėti, suteikti erdvę veikti, laisvę priimti sprendimus, klausti, išklausyti nuomonę, dalintis informacija, įtraukti į svarbių sprendimų priėmimą, gerbti. Vienas žodis apima tiek daug detalių, galima sakyti, rimtą dalį lyderystės kasdienio darbo, meistrystės.

Taigi sekėjystė (angl. followership). Reikia pripažinti, savo esme šis žodis yra pasenęs. Jau seniai, o šiandien ypač, sekėjas yra partneris (nekalbu apie sekėjus socialiniuose tinkluose; ko gero, tik šiems ir betinka šis žodis). Lyderystės procese galbūt sekėjas ir eina kartu, tačiau jis nėra tik „avis“ ar „avių banda“, o jei visgi yra, gali būti, kad jūsų organizacijos arba visuomenės perspektyvos – labai ribotos.

Kitas dalykas – lyderio ir sekėjo vaidmuo dažnai persipina. Prastas stilius šiandieną „žinoti viską“. Beje, kaip tik tokie, visus atsakymus žinantys lyderiai ir yra tie, bijantys dalintis galia, suteikti svarbą žmonėms. Dažnai pats lyderis gali būti (ir yra) sekėjo vaidmenyje: pats turi tiesioginių vadovų, galbūt akcininkų ar autoritetų.

„Nepabuvęs kareivėliu, nebus geras artojėlis“ dainuojama lietuvių liaudies dainoj „Augo girioj ąžuolėlis“.

Jei nemoki sekti, nebūsi ir geras lyderis.

Kiekvienam lyderiui verta turėti galimybę lygiagrečiai pabūti ir sekėju, jau vien tam, kad pamatytum, kaip ten – kitoje barikadų pusėje – yra, kaip vadovus ir lyderius regi sekėjai, kad suprastum, ką mano paties vedliai daro gerai, o ką galėtų daryti kitaip.

Et, tiesiog svajonių patirtis.

 

Dr. Alisa Miniotaitė yra vadovavimo ir lyderystės ekspertė, UAB „Alisa Management Laboratory“ įkūrėja, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Lyderystės programos vadovė 

Komentaras skelbtas  portale 15min.lt  ir Žinių radijo laidoje „Lyderio dilema“.

Taip pat skaitykite

03 rugpjūčio, 2023

Minkštieji įgūdžiai: svarbiausia „kažką daryti“

Kartais stebint organizacijų komandų darbą, gali atrodyti, kad geriausia strategija - „kažką daryti“. Didelė dalis...

DAUGIAU

20 liepos, 2023

Kodėl žmonės nori lyderių ekstravertų?

Atrodytų, tokia nesudėtinga žmogaus savybė kaip ekstraversija neturėtų lemti lyderystės sėkmės, svarbesnis turėtų būti žinios...

DAUGIAU

20 birželio, 2023

Donaldo Trumpo lyderystei iki pakasynų dar toli, laukia nuožmi kova

Kitų metų JAV politinį gyvenimą virpins artėjantys Prezidento rinkimai, kurie kvies rinkėjus prie balsadėžių lapkričio...

DAUGIAU