31 kovo, 2022

Lyderio Dilema: Ar rusų tauta kalta?

Šiandien girdime klausimą – ar rusų tauta kalta, kad jos Prezidentas Vladimiras Putinas pradėjo karą Ukrainoje. Dažnas atsakymas – kalta, nusidėjo. Žmonių atsakomybė buvo ir yra priešintis, stabdyti savo šalies vadovą. Kalbėdami apie Rusijos piliečius, sulyginame labai skirtingus žmones: įvairių profesijų, išsilavinusius ir bemokslius, miestiečius, kaimo gyventojus ir emigrantus.

Lyderystės tyrinėtojai sekėjus vertina ir į keturias pagrindines grupes skiria pagal du kriterijus – mąstymo savarankiškumą ir energiją. Pasižymintys energija, tačiau ne mąstymo savarankiškumu, vadinami „vykdytojais“. Tai mums gerai iš ankstesnių laikų pažįstami entuziastingi spaliukai, pionieriai, komjaunuoliai ir jų vadovai. „Parodykite kryptį – bus padaryta!”. Šie žmonės išeina į gatves tuomet, kai tai madinga, palanku.

Nepasižymintys nei kritiniu mąstymu, nei energija – sekėjai „avys“. Nieko nedarantys, nuolankiai egzistuojantys – jų autoritariniuose režimuose suformuota didelė dalis.

Savo galva mąstantys, tačiau energijos stokojantys – „kritikai“. Jie nevengia kritikuoti režimą, vadovą, organizaciją, tačiau nesiima veiksmų, kad būtų kitaip.

Ir kritiniu mąstymu, ir energija veikti pasižymi sekėjai „žvaigždės“. Jiems rūpi šalies, organizacijos ateitis ir jie drąsiai kvestionuoja lyderio sprendimus, imasi veiksmų, rizikuoja.

Visuose kolektyvuose, organizacijose, visuomenėse yra skirtinga branda pasižyminčių sekėjų ir šį faktą turime priimti nedaužydami galvos į sieną. Ar galime iš „avies“ (atleiskit už aštrokus palyginimus) reikalauti „liūto“ drąsos ir išminties?

Sekėjai „žvaigždės“ – svajonių sekėjai, jų visuomet yra nedaug ir jie dažnai patys tampa lyderiais. Ne kiekvienas lyderis nori turėti tokio tipo sekėjų, nes jie skatina pasitempti, nėra paprastai valdomi.

Sekėjų ugdymas, auginimas ar kitaip tariant – lyderystės dauginimas – visuomet viena svarbiausių lyderio funkcijų. Tačiau autoritariniai režimai sau kelia kitus uždavinius. Nuo pat V.Putino atėjimo į valdžią, o ypač po 2001 m. rugsėjo 11-osios atakos JAV, pradėta vykdyti represija prieš žmones, pasisakančius už demokratinę santvarką, žodžio laisvę, valstybinį teisingumą. Didelė dalis potencialių sąmoningų, energingų lyderių buvo paprasčiausiai sunaikinti.

Karo Ukrainoje dėmė ir nuodėmė krenta ant rusų tautos, tačiau mes negalime kaltinti kiekvieno atskiro žmogaus už jų vado – gudraus, nuoseklaus ir galingo tirono – sprendimą. Daugelis žmonių yra visiškai nepajėgūs jam priešintis. Kur kas didesnis pasipriešinimo, veiksmų užkardymo potencialas glūdėjo ir glūdi Vakarų Europos lyderių rate.

Neverta piktintis, kad rusai neišeina į gatves. Kuris iš mūsų išeitų pats, žinodamas, kad bus uždarytas į kalėjimą 15-ai metų, kad šeimos nariai praras darbus, o vaikai neturės ateities? Juk gyvenome sovietiniame režime. Aktyvių rezistentų buvo vos saujelė. Ir ta pati periodiškai pristatoma į Vasaros g. 5.

Dr. Alisa Miniotaitė yra vadovavimo ir lyderystės ekspertė, UAB ALISA MANAGEMENT LABORATORY įkūrėja, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Lyderystės programos vadovė, sertifikuota ICC koučingo trenerė Baltijos šalims. 

Komentaras skelbtas  portale 15min.lt  ir Žinių radijo laidoje „Lyderio dilema“.

Taip pat skaitykite

28 birželio, 2022

Lyderio Dilema: Asmens, organizacijos, tautos atsparumas. Pamiršta perspektyva

Pastarųjų metų ir mėnesių įvykiai pasaulyje tikrina ne tik asmeninį, bet ir tautinį, šalies atsparumą....

DAUGIAU

21 birželio, 2022

Lyderio Dilema: Ar pasaulyje dar yra vietos tarnaujančiai lyderystei?

Tarnaujančio lyderio tikslas – kitų gerovė. Lyderis save mato kitų ūgties, pokyčio moderatoriumi ir pasižymi...

DAUGIAU

13 birželio, 2022

Lyderio Dilema: Išdėjo į šuns dienas? Valio! Kažkam palengvėjo, o jūs tik stipresnis

Lietuvoje mums sunku į akis pasakyti, ką galvojame, tačiau už akių… burnojame į valias ir...

DAUGIAU