05 spalio, 2020

Alisa Miniotaitė: Gyvenimo nuovargis

Dabar jau regis anais laikais, klajodama Arekipos miesto gatvėmis, prisėdau netikėtai jaukioje vakarietiškoje kavinėje. Salės gale, prisišliejęs prie sienos, sėdėjo senas, stambus vyras. Sėdėjo ramiai, atsirėmęs į lazdą, niekur neskubėdamas, kaip sėdi vyrai ant suoliuko Ispanijos miestelių gatvėse. Rymojo ir stebėjo lėtai tekantį gyvenimą, o aš, akivaizdžiai svetimšalė, patraukiau jo akį. Jis irgi patraukė manąją. Man patinka seni žmonės. Žvelgdama į jų veidus matau ilgą kelią, kurį jie nuėjo, patyrė, pakėlė, išliko.

Kadangi abu niekur neskubėjome, po kurio laiko užsimezgė pokalbis. Nepažįstamasis užkalbino anglų kalba. Pasirodo, jis šios kavinės savininkas, Viktoras, 94 metų verslininkas, kilęs iš Rytų Europos, trumpai gyvenęs ir Lietuvoje, žydas. Prieš antrąjį pasaulinį karą su tėvais pasitraukė į JAV. Baigė universitetą, apgynė disertaciją ekonomikos srityje, dirbo mokslinį darbą, o vėliau persikėlė gyventi į Peru, kurioje pradėjo plėtoti verslą – daugiausiai žemės ūkio srityje. Šiandien čia visa jo šeima: du sūnūs su žmonomis, anūkai ir proanūkiai (pastarieji po mokyklos įbildėjo pas bočelį į kavinę, atėjo pabendrauti marčios).

– Labai pavargau gyventi, – sako Viktoras.

Netikėtai nuskambėjo. Nustebusi žvelgiau į jo veidą, bandydama suvokti šį nuovargį. Tai buvo taip priešinga mano paties senelio graudžioms, tikroms ašaroms: „dar taip norėčiau pagyventi“.

Supratau jo nuovargį. Atrodė vien kūną nešti taip sunku, o tuo pačiu visą gyvenimą, kertant Europą, Ameriką, devyniasdešimt ketverius metus būti atsakingu. Net ir šią akimirką – tai mena jo prižiūrima, išpuoselėta, puikių desertų ir salotų kavinė, praturtinsianti bet kurią pasaulio sostinę. O dar fermos, ūkiai – visa šeima aprūpinta.

Teisę į nuovargį jis turi.

Kai dabar Lietuvoje kas pasako, kad pavargo gyventi, iš karto prisimenu Viktorą iš Peru. Tiesa, mūsuose tai girdžiu iš sąlyginai jaunų žmonių.

Pavargę nuo gyvenimo. Iš kur nuovargis? Kas tame sunkiame nešulyje? Atsakomybės našta, pilka rutina, nusivylimas, nuoskaudos, neišsipildę lūkesčiai, netektys, kasdienės pastangos, nepasitenkinimas pačiu savimi.

Nuovargiui priešinga – laukimas. Viltis. Vaikai visad kažko laukia: iš pradžių Kalėdų, paskui gimtadienio, paskui vėl Kalėdų ir taip metai iš metų, kol laukimo lieka vis mažiau.

Kad jau rašau šia tema, verčiu kalendorių. Peržiūriu, pamąstau, ar turiu ko laukti.

Kai išgirstame, kad kažkas pavargo (nuo gyvenimo), iš karto norime kažką daryti: prikelti, įkvėpti, teikti patarimus, „masažuoti“.

Bet kai geriau pagalvoji… žmogus ėjęs ilgą kelią tiesiog pavargo, nuilso, prisėdo ant kelmelio pailsėti. Tegu pasėdi, atsikvepia, pasimėgauja ramybe. Skiria tam laiko. Mūsų turbūt ir nereikia.

 

Dr. Alisa Miniotaitė yra vadovavimo ir lyderystės ekspertė, UAB ALISA MANAGEMENT LABORATORY įkūrėja, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Lyderystės programos vadovė.

Komentaras skelbtas Žinių radijo laidoje „Lyderio dilema“ ir portale 15min.lt.

Taip pat skaitykite

01 lapkričio, 2020

Alisa Miniotaitė: Kaip motyvuoti darbuotoją?

Skaitydama dar vieną straipsnį apie darbuotojų motyvaciją, girdėdama apie dar vienus darbuotojų motyvavimo mokymus, šiandien...

DAUGIAU

01 lapkričio, 2020

Alisa Miniotaitė: Apie ką Lietuvoje geriau nekalbėti

Kelionės – visuomet proga iš viršaus pažvelgti į savo, įmonės ar valstybės situaciją. Tad su...

DAUGIAU

12 spalio, 2020

Alisa Miniotaitė: Pažaiskime atvirumą

Įdomus klausimas, kiek vadovas ar lyderis gali būti atviras su savo darbuotojais ar sekėjais. Dažnai...

DAUGIAU