07 spalio, 2021

Lyderio Dilema: Išaugusi šuniuko reikšmė

Per dvidešimtį metų vadovavimo ir dėstymo patirties nepamenu laikų, kai žmonės neišeitų į paskaitas ar į darbą dėl to, kad susirgo šuniukas. Šiandien tai nebestebina.

Keturkojai augintiniai turi savo rūbų ir aksesuarų parduotuves, miega vaikiškose lovelėse, reguliariai vaikšto pas kirpėją ir, norėjau parašyti, kosmetologą…

Apie ką visa tai?

Atlikti tyrimai (Levis, 2017) parodė, kad esame empatiškesni vaikams ir šunims labiau nei suaugusiems, ir į gyvūnus žvelgiame kaip į mažus vaikus. Mes prisirišame prie jų, dovanojame jiems meilę, nes gyvūnėliai negali pasirūpinti savimi, apginti savo teisių, todėl norime kovoti už juos. Vaikai ir gyvūnai yra nekalti, tad siekiame juos globoti, jais rūpintis, apgobti šiluma. Veikiausiai tenkiname svarbius savo poreikius. Įdomu, kad moterys yra labiau linkusios į tokį elgesį.

Kodėl dar šuniukas toks patogus meilės objektas? Jis myli mus besąlygiška meile, niekada neišduos, jis nesusierzina dėl mūsų elgesio, nieko iš mūsų nesitiki, nekelia reikalavimų, jam nesvarbu, ar esi lieknas, ar storas, ar spuoguotas, jis nežino žodžio „trūkumai“ ir tiesiog nori būti kartu.

Kalbant apie besąlygišką meilę, visišką priėmimą – suaugusių santykių pasaulyje jis tiesiog neegzistuoja. Tiesą sakant, juk net patys savęs nemylime tokia meile.

Gyvūnėlio draugijoje mūsų kūnas atsipalaiduoja, mažėja streso hormono kortizolio lygis, normalizuoja širdies ritmas.

Nors mėgavimasis gyvūnėlio draugija turi daug privalumų, toks elgesys gali būti būdas pabėgti nuo rimtesnių suaugusių santykių, stoti akistaton su nepatogia tiesa, priimti savo ir kito trūkumus, kurti žymiai sudėtingesnius santykius su žmogumi, jau nekalbu apie reikšmingesnes tokio pabėgimo pasekmes – brandą, nevystomus socialinius gebėjimus ir mažėjantį gimstamumą.

Šuniuką paversti viso savo gyvenimo centrine ašimi yra infantilu. Kita vertus, niekas neprivalo keistis dėl kito ar būti kažkokiu brandžiu. Mylėkime šuniukus į valias. Juk tai mūsų maži mieli gyvi žaisliukai, suteikiantys tai, kas mums svarbu, ir užpildantis tas tuštumas, kurių negalime užpildyti patys.

Įdomu, ar šuniuko priežiūra ligos atveju ateityje bus įtvirtinta oficialiu kompensuojamu artimo priežiūros nedarbingumu. Ką gali žinoti. Pasaulis keičiasi.

Dr. Alisa Miniotaitė yra vadovavimo ir lyderystės ekspertė, UAB ALISA MANAGEMENT LABORATORY įkūrėja, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Lyderystės programos vadovė, sertifikuota ICC koučingo trenerė Baltijos šalims. 

Komentaras skelbtas  portale 15min.lt  ir Žinių radijo laidoje „Lyderio dilema“.

Taip pat skaitykite

07 spalio, 2021

Lyderio Dilema: Organizacija kaip nauja valstybė

Buvo laikai, kai komanda buvo šeima. Žinoma, tai nebuvo tokia „komanda“, kaip ją suvokiame šiandien....

DAUGIAU

28 rugsėjo, 2021

Lyderio Dilema: Suraskim atpirkimo ožį

Atpirkimo ožys – reiškinys senas kaip pasaulis. Senovės bendruomenės praktikavo ritualą – visos genties nuodėmes...

DAUGIAU

21 rugsėjo, 2021

Kas bendra tarp skaitymo ir Elono Musko raketų

Neurokogintyvinės psichologijos mokslininkas Arturas Jacobsas iš Berlyno laisvojo universiteto, tyrinėjantis nenatūralią žmogiškajai prigimčiai veiklą –...

DAUGIAU