07 gruodžio, 2021

Lyderio dilema: Kaip pažinti silpną lyderį

Ką matome, stebėdami silpnus lyderius:

  • jie nori būti visiems geri, bijo konfliktų;
  • neturi idėjų, nežino, ką daryti;
  • nesusitvarko su savo emocijomis, baimėmis, deda į kelnes arba į kojas;
  • neturi valios, neprispaudžia nei savęs, nei kitų;
  • užsiima, atleiskite už žodį, šūdmala.

Visais atvejais tai vienas ir tas pats – nenoras, baimė prisiimti atsakomybę.

Taikiausias silpno lyderio pavyzdys – noras būti geru visiems. Kaip tai atrodo gyvenime? Šypsosi, demonstruoja draugiškumą, jei komandoje kyla konfliktai, juos „numuilina“, užmaskuoja, ignoruoja: „nieko tokio“, „susitarkite patys“, apsimeta, kad bėdų nemato, „viskas gerai“.

Kai komandos nariai nevykdo įsipareigojimų, nesugeba išsireikalauti, net nereikalauja. Laukia, kol darbai bus atlikti arba laikosi nuostatos – dalis problemų išsispręs pačios.

Už perdėto taikumo slypi noras būti „gera mergaite“ arba „geru berniuku“, baimė būti blogu, būti atstumtu. Bijau iškelti neatitikimus („susitarimai nebuvo įgyvendinti“ ar „tarėmės kitaip“), bijau pasipriešinti, bijau būti nepopuliariu, bijau, kad pats sulauksiu agresijos (ją atlaikyti stuburo nėra – neišvystytas, netreniruotas).

Žmogiška nežinoti, ką daryti, ar neturėti idėjų. Klausimas, kiek laiko nežinau. Jei esu įstrigęs nežinojime, veikiausiai tai puiki apsauga nuo atsakomybės. Nereikia nieko daryti, išeiti iš komforto zonos, kol nežinai. Nežinojimas ar idėjų trūkumas sprendžiamas veiksmu – žinių, idėjų paieškos, pokalbiais su tais, kurie gali žinoti. Pokalbiu su pačiu savimi.

Pasiduoti emocijoms – normalu. Tai migdolinis kūnas (emocinės patirties centras) mūsų smegenyse ima viršų, išjungia analitinio mąstymo sritį. Visgi gebėti suimti save į rankas, tai reiškia – įsivardinti, kas vyksta, išanalizuoti esamas alternatyvas ir pasirinkti geriausią – štai ką galiu ir turiu daryti. Tik auka galvoja, kad pasirinkimo nėra. Būti (aplinkybių) auka – priešinga lyderystei.

Dar viena bėda – atidėliojimas, leidimas sau ir kitiems nevykdyti įsipareigojimų. Pasiteisinimų gali būti tūkstantis. Pradedant Covid, baigiant darbų gausa ar mažais vaikais namie.

Ne ką menkesnis iššūkis – prispausti visą organizaciją. Kai kurie geba pareikalauti iš savęs, bet iš kitų… Grįžtame nuo ko pradėjome – baimės būti nepopuliariu.

Tad valia – pagrindinis lyderio bruožas. Kai yra valia, ryžtas, galiu keisti, auginti bet kurią savo savybę, galiu mokytis, galiu kurti, galiu siekti rezultato.

Dr. Alisa Miniotaitė yra vadovavimo ir lyderystės ekspertė, UAB ALISA MANAGEMENT LABORATORY įkūrėja, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Lyderystės programos vadovė, sertifikuota ICC koučingo trenerė Baltijos šalims. 

Komentaras skelbtas  portale 15min.lt  ir Žinių radijo laidoje „Lyderio dilema“.

Taip pat skaitykite

03 rugpjūčio, 2023

Minkštieji įgūdžiai: svarbiausia „kažką daryti“

Kartais stebint organizacijų komandų darbą, gali atrodyti, kad geriausia strategija - „kažką daryti“. Didelė dalis...

DAUGIAU

20 liepos, 2023

Kodėl žmonės nori lyderių ekstravertų?

Atrodytų, tokia nesudėtinga žmogaus savybė kaip ekstraversija neturėtų lemti lyderystės sėkmės, svarbesnis turėtų būti žinios...

DAUGIAU

20 birželio, 2023

Donaldo Trumpo lyderystei iki pakasynų dar toli, laukia nuožmi kova

Kitų metų JAV politinį gyvenimą virpins artėjantys Prezidento rinkimai, kurie kvies rinkėjus prie balsadėžių lapkričio...

DAUGIAU