05 birželio, 2018

Kuo „koučingas“ skiriasi nuo mentorystės?

Ugdomasis vadovavimas, dar vadinamas „koučingu“ (angl. coaching), yra ganėtinai naujas dalykas. Apie jo istoriją ir padėtį Lietuvoje pasakoja ugdomojo vadovavimo trenerė dr. Alisa Miniotaitė.

„Pati „koučingo“ istorija prasidėjo nuo sporto. Žodis „koučeris“, išvertus iš anglų kalbos, reiškia trenerį. Pirmieji ugdomojo vadovavimo poreikiai atsirado būtent sporto pasaulyje. Toks, koks jis yra dabar, pradėjo vystytis nuo 1990-ųjų metų. Dabar, aišku, tai yra labai universali praktika, kuri yra taikoma įvairiose srityse“, – sako A. Miniotaitė.

Pasak ugdomojo vadovavimo trenerės A. Miniotaitės, ugdomasis vadovavimas gali būti įvairių rūšių: gyvenimo „koučingas“, verslo, lyderių, sveikatos, sporto ugdomasis vadovavimas.

„Ugdomasis vadovavimas yra konsultavimo forma. Ir tų formų yra kelios: gydomasis konsultavimas, pavyzdžiui, psichoterapija, ekspertinis konsultavimas, pavyzdžiui, mentorystė. „Koučingas“ yra tam tikra partnerystė. „Koučeris“ yra kaip partneris, jis nėra už klientą daugiau žinantis, ar bent jau nesilaiko tokios pozicijos, niekada nesako, ką klientui reikia daryti, neteikia patarimų. Pagrindinis „koučingo“ įrankis yra klausimai. Savo klausimu ugdomojo vadovavimo treneris tarsi apšviečia tam tikrą žmogaus sritį. Kai žmogui reikia pagalbos, jis savo klausimais nukreipia dėmesį į reikalingą vietą – būtent taip ir padeda“, – pasakoja ugdomojo vadovavimo trenerė.

Daugiau apie tai – LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ ištraukoje.

Taip pat skaitykite

22 sausio, 2021

Alisa Miniotaitė: Ar gali lyderis rodyti silpnumą?

Dažnai diskusijose apie lyderystę iškyla klausimas, kiek lyderis gali rodyti savo silpnumą ir pažeidžiamumą. Yra...

DAUGIAU

13 sausio, 2021

Alisa Miniotaitė: Neabejojantis lyderis – pavojingas lyderis?

Žmonėms patinka ryškūs ir stiprūs lyderiai. Galima atsikvėpti: „yra kas pasirūpins manimi“. Analizuojant ir studijuojant...

DAUGIAU

08 sausio, 2021

Alisa Miniotaitė: Kam turi užtekti energijos?

Visi turime dvidešimt keturias valandas per parą. Įdomu, kad tai vienintelis dalykas, kurio kiekvienam priklauso...

DAUGIAU