03 gegužės, 2022

Lyderio Dilema: Tamsioji lyderystės pusė: lyderis – sociopatas

Charizmatiniai lyderiai mus traukia žaisme, artistiškumu, pasitikėjimo savimi spinduliais, visišku užtikrintumu dėl ateities veiksmų. Į tokį vadovą norime atsiremti, pasitikėti ir nebesukti galvos. Kai pasitikime, savotiškai išsilaisviname nuo asmeninės atsakomybės už ateitį (atsakymas į klausimą apie rusų tautos narių atsakomybę).

Manoma, kad vienas iš penkių tokių charizmatinių lyderių gali būti sociopatas – asmuo, turintis socialumo sutrikimą. Toks vadovas nesilaiko taisyklių, negerbia bendrų normų, pažeidžia kito žmogaus teises. Jam nerūpi, ką kitas žmogus jaučia ar galvoja. Kito ateitis, likimas, gyvybė – „argi tai svarbu“? Tokie vadovai lengvai aukoja darbuotojus, be skrupulų uždaro kelią užtvėrusį oponentą į automobilio bagažinę, pasiunčia sekėjus myriop. Iš ko pažinsi sociopatą?

  • jam egzistuoja tik paties sukurtos taisyklės;
  • lengvai tampa agresyvus ar impulsyvus;
  • jam svetimas kaltės ar sąžinės graužaties jausmas;
  • laikosi nuostatos, kad tikslas pateisina bet kokias priemones, įskaitant manipuliaciją, apgaulę, kitų kontrolę;
  • sociopatai beveik nejaučia jausmų, neturi empatijos;
  • sociopato emocijos primityvios: pyktis, susierzinimas, įsiūtis;
  • labai retai sociopatas veikia komandoje. Geriausiu atveju – tik keletas klusnių patikėtinių.

Tokio žmogaus elgesys spinduliuoja ryžtu, o tai viena svarbiausių lyderio savybių. Sociopatas, pasižymėdamas atkaklumu bei noru daryti įtaką, nuo pat pradžių pelno kitų pasitikėjimą, nesikankina abejonėmis, lengvai manipuliuoja kitais, todėl pasiekia užsibrėžtą tikslą.

Dėl šių priežasčių sociopatas tiesiog užprogramuotas lyderiavimui. Sociopatai mėgsta didelius užmojus: verslus, kuriuose sukasi stambūs pinigai, aukštus politinius postus, jie ilgų distancijų bėgikai, pasiryžę ant tikslo aukuro sukrauti daugybę aukų.

Ką gi daryti, jei turite reikalą su vadovu ar lyderiu sociopatu?
1. Išeikite. Šiame žaidime laimėtojų nebus. Nebent jums patinka galios žaidimai be taisyklių. Jei liksite, jumis bus manipuliuojama, būsite papirkinėjamas ir spaudžiamas.
2. Niekada nepasitikėkite šiuo žmogumi. Jis išduos jus, kai tik jam bus naudinga tai padaryti. Tikitės, kad jis kažkada praregės, prabils sąžinė? Lauksite ilgai – visą gyvenimą.
3. Padėkite kitiems. Gali būti, kad šalia yra įstrigusių, išgyvenančių didelę baimę žmonių, kuriems reikalinga jūsų pagalba.

Jums atrodo, kad dalis Europos pateko į vieno sociopato pinkles? Man taip pat. Praregėję pasaulio valstybių lyderiai sprendžia, ką daryti: tikėtis, kad agresorius pasikeis (beviltiška), neprovokuoti, susitaikant su brutalumu, stabdyti galia ir valia. Valios, deja, turi ne visi. Valia – stipriausia, brangiausia žmonijos valiuta.

Dr. Alisa Miniotaitė yra vadovavimo ir lyderystės ekspertė, UAB ALISA MANAGEMENT LABORATORY įkūrėja, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Lyderystės programos vadovė, sertifikuota ICC koučingo trenerė Baltijos šalims. 

Komentaras skelbtas  portale DELFI ir Žinių radijo laidoje „Lyderio dilema“.

 

Taip pat skaitykite

09 gegužės, 2022

Lyderio Dilema: Visuotinė keturių dienų darbo savaitė: utopija ar artima tikrovė?

Apie keturių dienų darbo savaitę diskutuojama nuo pat praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio. Nepanašu, kad būtume...

DAUGIAU

21 balandžio, 2022

Lyderio Dilema: Aš vadovas, tu – kvailys

Tu vadovas, aš – kvailys. Sunku patikėti, tačiau Lietuvoje dalis organizacijų vis dar gyvena pagal...

DAUGIAU

05 balandžio, 2022

Lyderio Dilema: Socialinė motyvacija – ne retenybė, nauja realybė

Dar prieš keletą metų analizuodami darbuotojų motyvacijos tipus – vidinę, išorinę ir socialinę, matėme, kad...

DAUGIAU