03 lapkričio, 2021

Lyderio dilema: Nauja karta iš organizacijų tikisi daugiau

Vadinama tūkstantmečio, gimusi 1977-2000, karta šiuo metu dominuoja organizacijose (sudaro apie 70 proc. darbuotojų) ir smarkiai jas keičia.

Organizacijų elgsenos specialistai šiuos asmenis, ypač gimusius 1990-2000 metais, vadina “kempiniukais“ – galinčiais sugerti itin daug dėmesio ir grįžtamojo ryšio.

Pagrindinė šių dienų vertybė yra sėkmė. Ją dar labiau sustiprino socialinių tinklų, skatinančių kas dieną dalintis savo sėkmės istorijomis, poveikis. Todėl jaunoji karta nori, kad ir vadovai, ir įmonės padėtų šią sėkmę pasiekti. Tai reikšminga kiekvienos sukurtos darbo vietos funkcija – padėti darbuotojui būti sėkmingu.

Dažnam žmogui darbas – visas jo gyvenimas, užgožiantis asmeninius poreikius, laiką sau. Darbas ir karjeros prioritetai svarbiausi. Planuodamas laiką, šiuolaikinis gyventojas, visų pirma, į kalendorių surašo darbo užduotis, ir tik vėliau, jei lieka laiko (o jo nelieka) – asmeninio gyvenimo planus ir prioritetus.

Jei norime, kad šeimai ir sau būtų laiko, visgi reikėtų kalendoriuje pradėti nuo erdvių rezervavimo šioms gyvenimo dalims.

Pasaulinė tendencija, apie kurią rašiau ankstesniuose komentaruose, – darbo ir asmenio gyvenimo suliejimas, ribų ištrynimas. Namai prie darbo, darbas namuose, vaikų darželiai biuruose, lankstus darbo grafikas. Panašiai kaip mobilūs telefonai – skirti palengvinti, pagreitinti komunikaciją, taupyti laiką, o rezultatas – niekam laiko nebėra, telefonai įsiskverbę į atokiausias asmenines erdves, laikas planuojamas minutėmis. Net neabejoju, jei patogumo dėlei bandysime sulieti darbą ir asmeninį gyvenimą, pastarojo nebeliks. Jau nebelieka.

Jaunajai kartai darbe svarbiausia išpildyti save – realizuoti talentus, gebėjimus, sutikti naujus žmones, įgyti draugų, išmokti naujų kompetencijų ir prisidėti prie geresnio pasaulio. Prasmė ir atsakomybė dar niekad nebuvo tokios svarbios. Tyrimų duomenis, darbo prasmės suvokimas daro didžiausią įtaką pasitenkinimo darbu jausmui.

Todėl dvidešimtmečiai-trisdešimtmečiai iš savo vadovų darbe tikisi penkių dalykų:

  • Pagalbos planuojant karjerą;
  • Tiesaus grįžtamojo ryšio;
  • Mentorystės ir koučingo;
  • Aiškių organizacijos vertybių įvardijimo;
  • Lankstaus darbo grafiko, pritaikant jį prie asmeninių poreikių.

Jau seniai organizacija nėra tik uždarbis. Darbdavys – svarbus gyvenimo partneris.

Dr. Alisa Miniotaitė yra vadovavimo ir lyderystės ekspertė, UAB ALISA MANAGEMENT LABORATORY įkūrėja, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Lyderystės programos vadovė, sertifikuota ICC koučingo trenerė Baltijos šalims. 

Komentaras skelbtas  portale 15min.lt  ir Žinių radijo laidoje „Lyderio dilema“.

Taip pat skaitykite

30 lapkričio, 2021

Lyderio dilema: Atsėlinantis virtualus pasaulis: baisėtis, priimti, ignoruoti

Virtualios tikrovės technologijos – vienas labiausiai vystomų sektorių pasaulyje. Mūsų laukia virtualūs sporto klubai, komandinės...

DAUGIAU

23 lapkričio, 2021

Lyderio dilema: Atsakingo verslo viražai

Verslo socialinės atsakomybės dydis apibrėžiamas verslo mastu. Kuo daugiau visuomenės išteklių naudoja verslas, tuo labiau...

DAUGIAU

17 lapkričio, 2021

Lyderio dilema: Pasitikėjimo nėra ir nebus

Pagarbos ir pasitikėjimo stoka visuomenėje dažnai įvardijama Lietuvos nacionaline bėda ir kitu klausimu pereinama prie...

DAUGIAU