17 sausio, 2023

Princas Haris ir išminties akmuo

Besiskundžiantis dėl kišimosi į privatų gyvenimą, bet pats džiaustantis skalbinius ant „Netflix“, „Penguin House“, „Oprah Show“ virvių. Kaltinantis šeimos narius, kad buvo pakištas, bet pats išduodantis be skrupulų. Susipažinome iš arčiau – princas Haris, kenčiantis nuo artimųjų, nenorinčių su juo bendrauti (kažin kodėl?), knygoje viešinantis ir nušalusio penio istoriją, skaičiuojantis nušautus Talibano kovotojus it šachmatų figūras (jo paties palyginimas), taip užsitraukdamas ir Didžiosios Britanijos armijos pareigūnų nemalonę („Britanijoje ne taip rengiame karininkus. Jis iškraipė tiesą. Nedarome įpjovų ant šautuvo buožių. Niekada nedarėme“, – Didžiosios Britanijos atsargos pulkininkai Collinsas ir Kempas dalijosi įžvalgomis BBC).
Kai žmogus nori tapti viešas, tačiau neturi, ką parodyti, paprastai traukiami itin šabloniški gyvenimo faktai ir situacijos. Kad tokie pasidalijimai tampa pajuokos objektu, viešųjų ryšių konsultantams, deja, mažai rūpi. O ir pats interesantas priima tai kaip kelio į viešumą, o gal verslo plano dalį. Turiu parengusi patarimų ir norintiems išgarsėti Lietuvos padangėje rinkinį.

• Taigi, nuo ko pradėti? Kadangi niekas apie jus nieko nežino, pirmasis pranešimas spaudai: „Paaiškėjo nežinomi faktai apie … (vardas, pavardė)“. Nieko tokio, kad komentaruose šaipysis ir klaus, kas jūs toks. Tai tik pradžia. Pažintį reikia nuo kažko pradėti.

• Kitas žingsnis – šūvis iš sunkiosios artilerijos. Pasidalykite jaudinančia vaikystes istorija: išsiskyrė tėvai, patyrėte prievartą, sirgote sunkia liga, anksti netekote mamos ar tėčio. Jau keli šimtai minkštaširdžių jūsų pusėje.

• Trečiuoju žingsniu plėskite auditoriją: dėkite įrašą su Volodymyro Zelenskio nuotrauka. Patiktukai („like“) garantuoti, jūsų pusėje – patriotai ir politiniais įvykiais besidomintys žmonės.

• Pasidalykite elektros sąskaitos arba kavos čekio nuotrauka. Sekėjų minios auga geometrine progresija: pajungti gyvenimu nepatenkintieji, galo su galu nesuduriantieji ir taupantieji.

• Sudalyvaukite renginyje ir parodykite „daugiau, nei norėjote“. Nukrito suknelės petnešėlė arba lyg netyčia įjungėte kamerą nuotoliniame susitikime, kuriame pasimatė jūsų trumpikės. Pranešimas publikuojamas pirmosiose žiniasklaidos kanalų pozicijose.

• Atskleiskite daugiau nei krūtį ar dubens sritį. Parenkite naują pranešimą žiniasklaidai – „… (vardas, pavardė) parodė gyvenimo draugą“. Žinoma, kartu keliauja ir nuotrauka.

• Logiškas kitas žingsnis – „… parodė savo namus“.

• Kurstome žinomumo ugnelę, platiname pranešimą: „… (vardas, pavardė) šeimoje skaudi netektis. Po ilgos ligos užgeso mylimo žiurkėno gyvybė“.

• Žavu ir vis dar veikia – nuotrauka prie įrašo: „Slapto gerbėjo (-os) dovana (100 rožių, žiedas su deimantu, automobilis)“.

• „… (vardas, pavardė) atostogos Turkijos kurorte“: vandenynas, saulė ir bikini – skaitytojai komentuoja ir gano akis.

• Vėl grįžtame prie sunkesnių temų. Inicijuojame straipsnį „… (vardas, pavardė) atvėrė širdį“. Pasirodo, ir žvaigždžių (o jūs jau toks, tiesa?) gyvenimas su … (įvardijame buvusį partnerį) ne toks jau rožėmis klotas, kaip pirmiau rodėte.

• Jaučiate, kad jūsų identitetas jums nebepriklauso, nebežinote, kas esate? Kitas įrašas socialiniuose tinkluose: „Lankausi pas psichoterapeutą“. Žiniasklaidoje inicijuojama diskusija apie psichinę sveikatą.

• Privalomi ir higienos įrašai: iš karto sveikiname sportininkus (Rūtą Meilutytę, Mykolą Alekną ir kt.) su pergale. Sausio 13-oji, Vasario 16-oji, Kovo 11-oji, Liepos 6-oji – paruošti sveikinimai ir įrašai. Toliau fotografuojamės ir su gimtadieniais sveikiname madingus politikus: Vytautą Landsbergį, Dalią Grybauskaitę, Valdą Adamkų.

Na, o knyga… Kodėl gi ne? Galima pradėti ir nuo paprastesnės: „Sveiki receptai su …“, „Mankštinkimės su …“. Po metų darbo, tiesa, ne princas Haris, bet jau Lietuvos žvaigždė. O karališkosios šeimos narys princas Haris – ar būtų jis įėjęs į istoriją kaip penktasis eilėje į Karaliaus sostą? Žinoma, ne. Ar įėjo dabar? Taip. Kaip monarchijos pamatus drebinantis ir griaunantis asmuo, prekiaujantis titulu ir karališkosios šeimos privataus gyvenimo detalėmis, į kišenę įsidėjęs mažiausiai 120 milijonų JAV dolerių. Išminties akmuo J. K. Rowling knygoje apie Harį Poterį suteikia nemirtingumo galių. Ar princas Haris jau nemirtingas? Savotiškai taip. Tiesa, įsiamžino gan liūdnai.

Dr. Alisa Miniotaitė yra vadovavimo ir lyderystės ekspertė, UAB ALISA MANAGEMENT LABORATORY įkūrėja, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Lyderystės programos vadovė, sertifikuota ICC koučingo trenerė Baltijos šalims. 

Komentaras skelbtas portale DELFI ir Žinių radijo laidoje „Lyderio dilema“.

Taip pat skaitykite

26 sausio, 2023

Lyderystė: moteris mažiau motyvuoja galia

Praėjusių metų pabaigoje pasaulinė tyrimo bendrovė „Kantar“ paskelbė, kad pasitikėjimas moterų lyderyste Vakarų pasaulio valstybėse...

DAUGIAU

10 sausio, 2023

2023-ieji darbe: įžvalgos vadovams ir darbuotojams

Praėję metai darbo rinkoje buvo permainingi – aktyviai lėkėme viena kryptimi, o metų pabaigoje papūtė...

DAUGIAU

06 sausio, 2023

Nepaprasta galimybė gauti stipendiją koučingo mokymams!

Internationional Coaching Community kartu su atstovu Lietuvoje ALISA MANAGEMENT LABORATORY vieną kartą metuose skiria stipendiją...

DAUGIAU