15 spalio, 2018

Saldi puikybė

„Šiandien komentaras apie saldžią puikybę. Tiesa, ji saldi, kol esi apsvaigęs nuo sėkmės, nuo įsivaizduojamų aukštumų, o pati savaime ji turi ne kokį prieskonį – viena didžiausių gyvenimo nuodėmių, anot Švento Augustino.“ – Dr. Alisa Miniotaitė

Visą komentarą klausykite čia: Lyderio dilema.

Kodėl mus apima puikybė? Daugelyje mūsų – noras būti pagerbtam, mylimam, vertingam, įvertintam. Taip, įvertinimo visiems be galo trūksta. Gyvenam tiesiog įvertinimo bado sąlygomis. Ir vis dar pasitaiko vadovų, kurie galvoja, kad negali darbuotojui sakyti gerų žodžių.

Žmogiška yra save pervertinti. Atsitiktinę sėkmę priskirti asmeniniams nuopelnams. Žinoma, nėra sveika ir save nuvertinti. O kartais ir pelnyta sėkmė gali rimtai apsvaiginti.

Blaivus mąstymas – vienas svarbiausių vadovų įgūdžių. Tvirtas stovėjimas ant žemės ir plačiai atmerktos akys – štai kas padės laiku įvertinti aplinkybes, kada kompanijos augimo kreivė sustojo ar pasuko žemyn, ir paskatins imtis veiksmų.

Daugelis vadovų yra labiau patyrę nei jų darbuotojai. Gali būti, kad jie geriau išmano finansus, žmogiškųjų išteklių sritį, marketingą ir kitas vadybos funkcijas. Būdami patenkinti savo žiniomis, įsivaizduojamą ekspertiškumą lengvai pritaikome visoms gyvenimo sritims (geriausiai išmanome apie kiną, automobilius, pasaulines tendencijas). Jei jau laikai save visažiniu arba žinančiu geriausiai, tikėtina, kad atitrūkai nuo žemės.

Kartą bendrų pietų su darbuotojais metu desertui užsisakėme po torto gabaliuką. Kažkas pasiūlė visiems įvertinti tortą nuo 1 iki 10, kur 1-visiškai prastas, 10 – puikus.

Torto gabaliuką įvertinau 8 – man jis šviežias, drėgnas ne per daug sudėtingas, be ypatingų pribumbasų, atleiskit už žodį. Nesąmoningai savo vertinimą priėmiau kaip absoliutų – tikrai objektyvų ir teisingą.

Einant ratu staiga vienas darbuotojas tortą įvertino 6. Kaip???? Kaip jam gali atrodyti, kad šis geras tortas vertas tik 6??? Gerai, kad tai tik tortas, ir tai puikus pavyzdys, kad kitas žmogus gali turėti savo nuomonę, savo situacijos vertinimą. Lengvas dušas – parodantis, kad mūsų žinojimas ne absoliutus.

Kita situacija. Darbuotojas atsisako jam siūlomo paaukštinimo. Vadovo tylus verdiktas, kurio teisumu jis visiškai įsitikinęs: darbuotojas bijo atsakomybės arba planuoja išeiti. Tik praėjus keliems mėnesiams vadovas su darbuotoju pakalba apie šią situaciją. Paaiškėjo, kad darbuotojas atsisakė pasiūlymo, kadangi tik neseniai buvo perėjęs į naują sritį ir norėjo joje įsitvirtinti, tapti tikru šios srities profesionalu. Naujų projektų imtis nenorėjo, kol nebaigti senieji.

Įsitikinimas savo teisumu ir gebėjimas žvelgti į situaciją pagal esamą sugedimo arba tobulumo laipsnį – populiari vadovų yda. Vienas vadovas, norėdamas prisiminti apie tai, kad visuomet yra ir kitas požiūris – apvertė paveikslą savo kabinete aukštyn kojom. Laikas nuo laiko užmetęs į jį akį prisimindavo, kad egzistuoja įvairių būdų žvelgti į situaciją. O kai į kabinetą įeinantis svečias norėdavo pataisyti šį paveikslą – jį apversti – tai tik dar geriau primindavo vadovui apie trūkumą, kurio šis norėjo atsikratyti.

Turbūt ir jums yra tekę matyti žmonių, kurie žavisi savimi. Kurie tauškia banalybes, galvodami, kad sako giliai išmintingus dalykus. Tikėtina, apėmė puikybė. Jie pakilę šiek tiek nuo žemės. Kokios grėsmės? Laukiantį skaudų žnektelėjimą (turbūt daugelis esame patyrę) pavadinčiau gerąją pasekme, kuri tik taps vertinga pamoka. Kur kas blogiau pražiopsotos galimybės – galimybės sužinoti naujo, siekti geresnių rezultatų, užmegzti ryšį su kitu žmogumi, augti.

Tvirtas stovėjimas ant žemės padaro mus stipresniais. Daugelis vadovų mano, kad paklausti grįžtamojo ryšio apie savo darbą – silpnumo ženklas – maždaug „savimi nepasitikiu“. Na jei jūsų vertę gali sumažinti grįžtamojo ryšio paprašymas ar pats grįžtamasis ryšys, tai ar tikrai jūsų vertė – prilygsta tvirtai uolai, kaip jūs vaizduojate?

Puikybė reiškia, kad laikote savo viršesniu už kitus. O tai iš tiesų byloja apie trapią savivertę – tokią, kurią reikia įrodinėti ir ginti.

Kur kas smagiau yra būti paprastu žmogumi, kuriam nieko įrodyti nereikia.

Dr. Alisa Miniotaitė, vadovavimo ir lyderystės ekspertė, UAB „Alisa Management Laboratory“ įkūrėja, Baltijos šalių ICC koučingo trenerė, „Žinių radijo“ laidos „Lyderio dilema“ autorė.

Taip pat skaitykite

03 rugpjūčio, 2023

Minkštieji įgūdžiai: svarbiausia „kažką daryti“

Kartais stebint organizacijų komandų darbą, gali atrodyti, kad geriausia strategija - „kažką daryti“. Didelė dalis...

DAUGIAU

20 liepos, 2023

Kodėl žmonės nori lyderių ekstravertų?

Atrodytų, tokia nesudėtinga žmogaus savybė kaip ekstraversija neturėtų lemti lyderystės sėkmės, svarbesnis turėtų būti žinios...

DAUGIAU

20 birželio, 2023

Donaldo Trumpo lyderystei iki pakasynų dar toli, laukia nuožmi kova

Kitų metų JAV politinį gyvenimą virpins artėjantys Prezidento rinkimai, kurie kvies rinkėjus prie balsadėžių lapkričio...

DAUGIAU